a pomieszczenia. Jednym ze sposobów ocieplania pomieszczeń jest wykorzystanie maty grzewczej. Ówczesna technologia daje możliwość ogrzewania również za pomocą promienników podczerwieni. Czym są tego rodzaju rozwiązania? Gdzie się je wykorzystuje? Jak zamontować wymienione systemy?
Maty grzewcze - czym są, gdzie je wykorzystać, jak zamontować?
Mata grzewcza to niezbędny element elektrycznego ogrzewania podłogowego. Wykonane są one z folii aluminiowej, która zapewnia równomierny rozkład ciepła na całej powierzchni posadzki. Elementy te wykonane są z różnych grubości materiału. Minimalna grubość maty to 2mm, dzięki czemu zastosowanie tego rodzaju systemu nie podnosi poziomu podłogi.
Produkt ten montuje się bezpośrednio pod panelami, a cały system można kontrolować dzięki regulatorowi temperatury. Montaż maty jest prosty i szybki, a opisać go można w kilku krokach, którymi są:
- przygotowanie powierzchni,
- wyznaczenie miejsca instalacji regulatora temperatury,
- montaż warstwy izolacyjnej,
- ułożenie maty grzewczej,
- ułożenie paneli,
- podłączenie maty do regulatora.
Kolejnym rozwiązaniem jest użycie promiennika podczerwieni.
Czym są promienniki podczerwieni? Jakie jest ich wykorzystanie?
Promiennik to nowoczesny, oszczędny i zdrowy sposób ogrzewania powierzchni publicznych i prywatnych. System działa dzięki zjawisku promieniowania, tym samym ogrzewając pomieszczenie. Dzięki wysyłanym promieniom ogrzewane są bezpośrednie powierzchnie takie jak podłogi, ściany, meble czy ludzie przebywający we wnętrzu.
Zasada działania jest bardzo prosta i
Wbrew pozorom jest bardzo różnych metod na dobre ocieplenie i ogrzewanie mieszkania. W błędzie są ci, którzy uważają, że to tylko tradycyjne grzejniki. Co więcej, jeżeli dopiero budujemy dom, to dobrze jest od razu skorzystać z nowoczesnych technologii, które coraz bardziej zyskują na znaczeniu i popularności.
Jedną z nich są na przykład maty grzewcze, układane na podłodze. Fajnym pomysłem jest ułożenie ich chociażby pod panelami. Takie maty mogą stanowić albo ogrzewanie wspomagające, albo nawet podstawowe. Takie maty nie podnoszą poziomu podłogi, bo są dosyć cienkie, mają zaledwie 2 milimetry, a wykonane są zazwyczaj z folii aluminiowej. Taka mata grzewcza przeważnie ma moc około 150 watów na metr kwadratowy, a więc dla większości zastosowań wystarczającą. Oczywiście, musi ona pracować z czujnikiem ciepła oraz kontrolerem, który pozwoli na dopasowanie temperatury do naszych upodobań.
Drugim fajnym rozwiązaniem są także promienniki podczerwieni. Przede wszystkim jest to sposób bardzo ekologiczny, bo zasilany prądem, a prąd można uzyskiwać przecież ekologicznie, na przykład z paneli solarnych na dachu. Zasada działania jest bardzo prosta i polega na transformacji (przemianie) energii elektrycznej w promieniowanie podczerwone, które generuje ciepło. Można powiedzieć, że taki promiennik to dość zaawansowana grzałka elektryczna o dużym wymiarze i w ładnej oprawie. Jest to więc świetne rozwiązanie dla tych domatorów, którzy oprócz ciepła w jesienno-zimowe dni, chcą po prostu mieszkać ładnie.
Ogrzewanie domu
Chyba każdemu z nas zależy na tym, by nasz dom posiadał odpowiednie ogrzewanie. Jest to ważne szczególnie jesienią i zimą, gdy temperatura są znacznie niższe i utrzymują się na takim poziomie przez dłuższy czas. Wtedy to też ogrzewanie całego domu jest kluczowe. Oprócz standardowych elementów grzewczych możemy zdecydować się także na elementy ogrzewania dodatkowego, takie jak np. maty grzewcze, które służą do ogrzewania podłogi. Jedną z niewątpliwych korzyści takiego rozwiązania jest to, że temperatura jest równomiernie rozłożona po całej powierzchni. Maty takie zapewniają większy komfort użytkowy, a także podnoszą wartości estetyczne pomieszczenia, ponieważ użycie mat powoduję, że instalowanie grzejników jest zbędne - zyskujemy zatem dodatkową przestrzeń do aranżacji. Kolejną korzyścią płynącą z takiego rozwiązania jest utrzymywanie regularnej temperatury w pomieszczeniu za pomocą inteligentnego termoregulatora. Wśród alternatywnych metod ogrzewania znajdziemy także promienniki podczerwieni, które charakteryzują się przede wszystkim tym, że są znacznie bardziej ekologiczne i wygodniejsze od konwencjonalnych systemów grzewczych. W dużym uproszczeniu zasada działania tych urządzeń polega na tym, że przekształcają one energię elektryczną w ciepło pod postacią promieniowania podczerwonego. Oczywiście taka metoda ogrzewania może wiązać się z nieco większymi kosztami, lecz jest to idealne rozwiązanie dla osób które cenią środowisko i wygodę w użytkowaniu. Tak więc przed wybraniem systemu ogrzewania, warto zastanowić się nad tym, które leży w naszych potrzebach oraz możliwościach finansowych.